Podporují nás:

logo MSMT

Vážení představitelé členských klubů a tělovýchovných jednot ČUS,
 
na Valné hromadě České unie sportu 20. června 2018 delegáti schválili většinou více jak 95 % hlasů usnesení, že by se bývalá ministryně Kateřina Valachová měla veřejně omluvit za škody způsobené českému sportu v době jejího působení na MŠMT. Takto rozhodlo téměř 150 předsedů národních svazů a představitelů SK/TJ ze všech okresů ČR. Rádi bychom Vám poskytli krátké zdůvodnění, proč by se sportovní prostředí mělo postavit proti lžím Kateřiny Valachové, která se nyní brání objektivním skutečnostem, které pomalu vyplouvají na povrch.

Bývalá ministryně nazvala včera 21.6.2018 sportovní prostředí partou výborně placených funkcionářů ze špiček některých svazů či unií, které se určitě nemají  nezaměňovat za stovky tisíc nadšenců, kteří dělají pro sport za hubičku nebo rovnou zadarmo.
Shromáždění předsedů svazů a zástupců SK/TJ si nesmí dovolit nikdo nazývat partou dobře placených funkcionářů. Už vůbec ne ten, který ať už úmyslně nebo neúmyslně, nastavil podmínky tak, že zapříčinily netransparentnost dělení dotací, zpoždění výplat dotací, bezdůvodné zrušení některých dotací a zkomplikoval tím život řadě SK/TJ.   

Nemůžeme se ztotožnit s tím, že na jednoho sportovce v ČUS navrhne MŠMT podporu ve výši 50 Kč na rok, a na jednoho sportovce v Sokole 300 Kč na rok (kauza trestního stíhání ČUS). V tom transparentnost výpočtu nespatřujeme. Tomu se budeme vždy bránit! Souhlasit lze s tím, že stovky tisíc nadšenců dělají sport za hubičku nebo rovnou zadarmo. Bohužel musíme konstatovat, že významným dílem se na tomto stavu podílela právě Kateřina Valachová. Úřad pod jejím vedením bezdůvodně zrušil pro stovky tisíc nadšenců důležité dotace (provoz a údržba sportovišť) nebo se dotační peníze opozdily, což dostalo sportovní prostředí do katastrofální situace. Také kvůli tomu 94 procent TJ/SK nyní uvádí, že nemá prostředky na ohodnocení kvalifikovaných trenérů.

Česká unie sportu vyzývá Kateřinu Valachovou, aby odpověděla na řadu otázek, mimo jiné, co transparentně do svého odstoupení provedla se zbývající 1 miliardou korun určenou pro sport v roce 2017?  Proč nebyla rozdělena cestou vypsaných dotačních programů do sportu? Kam zmizela? Proč nebyla rozdělena například do dotačního programu na financování činnosti SK/TJ? (Program VIII). Více otázek na ministryni je zde https://www.cuscz.cz/novinky/reakce-marka-hajka-na-vzkaz-kateriny-valachove.html

Podle bývalé ministryně K. Valachové  přestali funkcionáři dostávat na ruku veřejné peníze bez veřejné kontroly, a tak to zkusili jinak, a oni je ti zlí policisté klepli přes prsty.
Jaká je skutečnost? Veřejné peníze na ruku v rozporu se zákonem dostal od K. Valachové pouze Český olympijský výbor. Asi nikdo to olympijskému výboru nezávidí, ale postup byl nezákonný, dotace 76 mil. Kč byla přidělena mimo jakýkoliv vypsaný dotační program, a výše nebyla stanovena podle žádného výpočtu. To je transparentní postup? To je rozdělování pod veřejnou kontrolou? Každý příjemce veřejných peněz, i ČUS, i každý klub a TJ, je pod kontrolou poskytovatele, finančního úřadu nebo nejvyššího kontrolního úřadu. Pokud je ČR právní stát, tak přes prsty by policie měla klepnout především toho, kdo vše způsobil a kdo nyní lže a snaží se očernit všechny kolem.   
 
Již je zbytečné psát zde o rozdělování investičních dotací v roce 2017, které K. Valachová "hodila" na svoji bývalou kamarádku. Přitom jsou k dispozici dopisy, kterými v roce 2016 bývalá ministryně přímo  vyzvala hejtmany, ať si určí a oznámí jí své priority v seznamu všech právě podaných žádostí o prostředky z investičních dotací na rok 2017. Někdo je pak měl postrčit dopředu. Postup, který má k férovosti a transparentnosti daleko. 
 
Vážení zástupci sportovních klubů, tělovýchovných jednot a sportovních svazů,
snažili jsme se navázat komunikaci s paní Valachovou po jejích vyjádření vůči České unii sportu na jejím facebookovém profilu, ale naše příspěvky na svém ministerském veřejném facebookovém profilu zprvu odmazávala. Jsme toho názoru, že sportovní prostředí rozhodně nejsou výborně placení funkcionáři, ale zejména tisíce nadšenců, co přivádějí děti ke sportování a organizují sport po celé ČR proto, že jim to přináší uspokojení, dobrý pocit, zábavu. Přijde nám ne-fér, že tito lidé byli a jsou nejvíce zasaženi důsledky po úřadování bývalé ministryně, která nyní vše svaluje na druhé.
 
Chceme ukázat, že pomocí lží a manipulací nelze se sportovním prostředím jednat. To lze možná v politice. Nemůžeme připustit, aby se lhaním a překrucováním skutečnosti zastíraly nepravosti nebo se sváděly na jiné. Takové jednání by nemělo sportovní prostředí tolerovat.
 
PROTO VÁS VYZÝVÁME, POKUD SE K TOMUTO AKTUÁLNÍMU TÉMATU CHCETE VYJÁDŘIT, NAPIŠTE SVÉ SDĚLENÍ, NÁZOR NA MAIL (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). RÁDI VÁŠ POHLED PŘÍPADNĚ PŘEDÁME MÉDIÍM. NEBO ZAVOLEJTE NA ČÍSLO 724 014 643.

Česká unie sportu se dlouhodobě snaží o to, aby základní články sportovního prostředí byly dostatečně slyšet, aby byly naplněny jejich oprávněné potřeby. V tomto úsilí budeme nadále pokračovat. Věříme, že i s Vaší podporou. Díky za Vaši práci pro sport a díky za pochopení.